Korenie, zelenina a grappa
Ovocie, cukor a sladká príchuť koktejlov sú už out: Triumf horkého ginu vydláždil cestu k neobyčajným chuťovým zážitkom. Aktuálne sa klasické recepty na sladké koktejly dostávajú do úzadia a korenie, zelenina a grappa lahodia jazykom celého sveta! Samozrejmosťou sú správne koktejlové poháre a barové potreby od VEGA a vaše koktejly budú nielen dobre chutiť, ale aj štýlovo vyzerať!
Mix korenia – čierne korenie, bazalka a šalvia v nápojoch
Bazalka
Exotická a vzrušujúca, koktejly z bazalky uvoľňujú túto bylinku zo zabehnutého vzťahu bazalka, paradajka a mozarella: V kombinácii s rumom a limetkou dodáva táto bylinka pikantný nádych známemu koktejlu Daiquiri.
Bazalkové Daiquiri:
▪ 10 bazalkové lístky
▪ 1/2 limetky
▪ 2 cl cukrový sirup
▪ 6 cl rum
Príprava:
10 bazalkových lístkov, polovicu limetky, 2 cl cukrového sirupu, kocky ľadu a 6 cl rumu poriadne premiešame v shakery alebo v koktejlovom pohári s barovou lyžicou. Po 15 minútach prelejeme cez barové sitko bazalkové Daiquiri do martini pohára a servírujeme s ľadom.
Šalvia
Šalviové lístky dokážu osviežiť overené recepty na koktejly svojou neobyčajnou arómou.
Šalviový koktejl:
▪ 4 cl vodka
▪ 2 cl sirup s cukrovej trstiny
▪ 2 cl citrónový džús
▪ 8 cl sóda
▪ 2 lístky šalvie
Príprava:
Kvalitnú vodka – 4 cl, 2 cl sirupu z cukrovej trstiny, 2 cl citrónového džúsu a 8 cl sódy – zmiešame s lístkami šalvie v barovom shakery. Do koktejlového pohára zdobeného cukrovým okrajom, plátkom citróna a lístkami šalvie nalejeme pripravený koktejl a podávame s ľadom.
NÁŠ TIP
Malé kúsky nastrúhanej citrónovej kôry zmiešané s cukrom vyzerajú na cukrovom okraji pohára nielen štýlovo, ale dodávajú aj extra chuť už pri prvom dúšku nápoja. Navyše s našou pomôckou na cukrové okraje vám pôjde príprava ako po masle.
Korenie
Korenie je každodennou súčasťou každej kuchyne. Teraz však citrónové korenie Andaliman prináša nové chute do najstarších a najpopulárnejších koktejlov po celom svete.
Andaliman-Bellini koktejl:
▪ 10 cl šampanské alebo šumivé víno
▪ 3 cl broskyňové pyré
▪ 1/2 čajová lyžička korenia Andaliman
Príprava:
Klasický Bellini koktejl je pripravovaný z 10 cl šampusu alebo šumivého vína a 3 cl broskyňového pyré. V našom recepte je navyše korenie Andaliman, ktoré obohacuje jeho chuť. S pridaným korením sa Andaliman-Bellini považuje oficiálne za koktejl, nakoľko odborníci považujú za koktejl nápoj, ktorý sa skladá najmenej z 3 ingediencií.
Vedeli ste, že…?!
Bellini koktejl vznikol v roku 1948 v Harry’s bare v meste Venice, ktorý od roku 1931 navštevovali mnohé medzinárodné hviezdy. V 40. a 50. rokoch sem chodievali na koktejl napríklad Ernest Hemingway, Truman Capote a Orson Welles. Jednoduchý ale veľmi obľúbený long drink, typická atmosféra malého baru, kde dodnes nehrá žiadna hudba. Hudbou v Harry’s bare je zvuk rozprávajúcich sa hostí, vysvetľuje Arrigo Cipriani, ktorý prevzal vedenie baru v roku 1957 po jeho otcovi.
Zelenina je nové ovocie – alkoholické koktejly s cviklou, hráškom, tekvicou a mrkvou
Mrkva
Rabbit Hole koktejl:
▪ pohár naplnený ľadom
▪ 400 ml mrkvového džúsu
▪ 3 cl šťava z agáve
▪ 4 cl rum
▪ 2 cl limetkový džús
▪ 1 vanilkový lusk
Príprava:
Koktejl z mrkvovej šťavy a rumu pozostáva z 400 ml mrkvovej šťavy, ktorú zmiešame z 3 cl šťavy alebo sirupu z agáve, 4 cl rumu a ľadom. Pridáme limetkovú šťavu, zrniečka z vanilkového lusku a prelejeme cez barové sitko do koktejlového pohára.
Hrášok
Gin a mäta v kombinácii s hráškom osviežia klasickú chuť koktejlu ako Mind your Peas & Qs.
Mind your Peas & Qs koktejl:
▪ pohár naplnený ľadom
▪ 1 fľaša ginu
▪ 100 g čerstvá mäta
▪ 200 g hrášok
Príprava:
Koktejlový guru Rich Woods zmieša fľašu ginu so 100 gramami čerstvej mäty a 200 gramami hrášku a nechá lúhovať 48 hodín. 5 cl hráškom a mätou ochuteného ginu a 5 cl toniku s ľadom vytvára osviežujúcu letnú variantu klasického ginu s tonikom.
Cvikla
Každý, kto si myslí, že zeleninové koktejly sú tabu, ešte nikdy nevyskúšal sladkú chuť koktejlu Beetroot Feelings.
Beetroot Feelings koktejl:
▪ 1-2 kocky ľadu
▪ 3 cl cviklová šťava
▪ 5 cl chachaca
▪ 1,5 cl sirup z bielej čokolády
Príprava:
Zvodná ružová farba drinku pochádza z 3 cl cviklovej šťavy alebo džúsu zmiešaného z 5 cl chachaca a sirupom z bielej čokolády. Všetko spolu dobre premiešame v shakery a podávame v miske na sekt s kockou ľadu.
NÁŠ TIP
Položte na okraj pohára s koktejlom na polovicu rozrezaný lusk vanilky a váš nápoj nadobudne novú sladkú chuť a vôňu. Navyše dokonale ladí s chuťou sirupu z bielej čokolády.
Tekvica
Tekvicovo-rumový koktejl vás nielen naštartuje v chladnom jesennom počasí, ale má aj sviežu oranžovú farbu.
Pumpkin-Rum-Cocktail :
▪ 1-2 kocky ľadu
▪ 8 cl tekvicové pyré
▪ 2 cl smotana na šľahanie
▪ 6 cl mlieko
▪ 4 cl vanilkový rum
▪ štipka škorice
▪ štipka mletého muškátového oriešku
Príprava:
8 cl tekvicového pyré, 2 cl smotany a 6 cl mlieka spraví drink lahodne krémovým, 4 cl vanilkového rumu dodajú ostrosť. Spolu so štipkou škorice sa tieto suroviny zmiešajú a podávajú sa v koktejlových pohároch, pohároch na martini alebo v miske na sekt s kockami ľadu a na vrchu nastrúhaným muškátovým orieškom, ktorý dodá drinku šmrnc.
Grappa koktejly sú v móde
Milovníci talianskeho spôsobu života obľubujú nápoje s grappou pre nezameniteľnú chuť. Avšak silná a zvláštna chuť brandy z hrozna nie je pre každého. Na druhej strane grappa koktejly majú jemnú arómu prepožičanú od destilátu, ktorý odpočíval v sudoch z čerešňového, dubového alebo gaštanového dreva.
Clover koktejl:
▪ drvený ľad
▪ 3 cl grappa
▪ 2 cl citrónový džús
▪ 1 cl jahodový sirup
▪ 1 lyžica vaječného bielka
Príprava:
Na prípravu koktejlu Clover použijeme 2 cl citrónového džúsu alebo šťavy, 1 cl jahodového sirupu a 1 lyžicu vaječného bielka a grappu. Všetky suroviny poriadne premiešame v shakery spolu s ľadovou drťou a servírujeme v pohári na vodu.
Vedeli ste, že…?!
Brandy vyrobená zo šupiek z hrozna alebo zbytkov po lisovaní hrozna sa môže nazývať grappa iba vtedy, ak pochádza z Talianska. V severnom Taliansku, presnejšie v meste Vento nájdete mnoho výrobcov grappy. Názov „Grappa“ nie je odvodený z Monte Grappa, ale z latinského názvu grapa – hrozno. Zo slovíčka „Rapus“ sa v severnom Taliansku stalo „grapo“ alebo „graspa“.