Ako urobiť z terasy ďalší interiér

terasovy nabytok, zahradne sedenie, gastro nabytok

Téma celoročného využívania terasy v gastronómii nadobúda význam už roky, pretože ľudia radi chodia vonku! Prechody zvnútra na terasu prebiehajú hladko, vnútorné a vonkajšie priestory sa spájajú. Vonkajší priestor už nie je len pre fajčiarov, ale je považovaný za rozšírenie reštaurácie. Ponúka priestor pre ďalšie stoly a viac hostí. Okrem nádherne navrhnutých vonkajších terasových plôch prináša tento trend aj zvýšenie predaja – ak to urobíte dobre!

Dbajte na ročné obdobia

Tí, ktorí majú vonkajší terasový priestor a navrhli ho krásne, chcú svojim hosťom ponúknuť tento doplnok po celý rok. Pri navrhovaní vonkajšejterasovej plochy by sa preto mali zohľadniť okolnosti rôznych ročných období. Nestačí šíriť prikrývky na terasové stoličky v chladnejších dňoch a poskytnúť obsluhujúcemu personálu teplejšie bundy. Pokiaľ ide o nábytok, je potrebné dbať na to, aby bol vhodný aj na zimu a do horšieho počasia! Sálavé ohrievače umožňujú vašim hosťom pohodlne sedieť vonku aj pri nízkych teplotách. Na druhej strane v horúcich mesiacoch by mal byť k dispozícii dostatok tieňov, ktoré chránia vašich hostí pred neočakávanými zrážkami. S vonkajšou terasou úplne odolnou voči poveternostným vplyvom je možné vyhrať až 80 dní na terase – investícia do dobrého vybavenia sa vyplatí v krátkom čase.

NÁŠ TIP

Štvorcové a mobilné slnečníky sa dajú ľahko rozostaviť, takže vaši hostia môžu sedieť vonku aj za nepriaznivých poveternostných podmienok.


Zlúčenie interiéru s vonkajšou terasou

Ako urobiť z terasy ďalší interiér

Na rozdiel od klasickej pivnej záhrady je trendom atmosféra obývacej izby pod holým nebom. Vonkajší terasový nábytok sa preto stále viac podobá na interiérový nábytok, a to z hľadiska vzhľadu aj pocitu. Obzvlášť populárny je záhradný nábytok, ktorý je možné rozdeliť na vonkajšie sektory: jedálenský kút, salónik a bar. Útulný terasový nábytok premení vašu terasu na obývaciu izbu a vytvorí útulnú atmosféru. Všeobecne platí, že čím pohodlnejšie a útulnejšie budú vaši hostia sedieť, tým dlhší bude ich pobyt u vás – a predaj sa zvýši!

Dizajn je založený na kombinácii štýlov: moderné a jednoduché tvary je možné kombinovať s rôznymi materiálmi a dekoratívnymi predmetmi. Vonkajšie koberce a vonkajšie vankúše vytvoria obývaciu izbu pod holým nebom a premenia vašu terasu na oázu zdravia. Dizajn vonkajšej terasy by mal byť vždy prispôsobený vášmu interiéru, aby sa dosiahol hladký prechod zvnútra smerom von. Zostaňte preto verní svojmu štýlu aj vonku – tak sa vonkajšia plocha dokonale integruje do vášho konceptu.

Cieľová skupina

Ako urobiť z terasy ďalší interiér

Pri plánovaní vonkajšej terasy sa opýtajte sami seba, ako môžete spríjemniť pobyt vašim hosťom. V závislosti od veľkosti a orientácie vašej spoločnosti sa potreby veľmi líšia. Malé stoly na šálky a malé taniere postačujú pre kaviareň, zatiaľ čo reštaurácia potrebuje väčšie stoly, aby poskytli dostatok priestoru pre všetky taniere. Posúvanie tanierov po stole tam a späť, aby sa vytvoril priestor pre košík na chlieb a poháre, je nepríjemné a nepoteší vašich hostí. Okrem toho je pohodlie pri sedení dôležitejšie vo vonkajšej časti reštaurácie ako v kaviarni, pretože hostia majú tendenciu zostať dlhšie sedieť. Pre podniky, ktoré sú otvorené od raňajok dlho do noci, existuje kombinácia rôznych možností sedenia, ktoré uspokoja všetky potreby: salónikový kútik pre milovníkov kávy alebo koktejlu, pohodlné stoličky a priestranné stoly pre rozsiahlejšie jedlá a prípadne malé, útulné sedenie pre rýchle občerstvenie.

Požiadavky na terasový nábytok

Celoročné používanie terasy kladie vysoké nároky na exteriérový nábytok. Musí ochrániť pred slnkom, dažďom a vetrom, musí byť schopný zniesť snehové zaťaženie a musí byť odolný voči UV žiareniu. Flexibilita je preto základnou požiadavkou, aby terasový nábytok zabezpečil ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami: vodeodolné markízy a voduodpudivé alebo rýchloschnúce materiály pre exteriérový nábytok mu pomáhajú zostať suchým aj pri krátkych dažďových prehánkach. Je lepšie vyhnúť sa materiálom, ktoré sú pri vystavení sa slnečnému žiareniu príliš horúce alebo vyblednú. Ak v zime zatvoríte vonkajší priestor, skladacie stoličky a stoly sú dobrou voľbou na ich šetrenie. Ak sa stoly musia často presúvať, mali by ste venovať pozornosť aj ľahkým materiálom. Užitočnejšie informácie o jednotlivých materiáloch nájdete v našom sprievodcovi materiálov pre exteriérový nábytok.

NÁŠ TIP

Na hygienické čistenie stolov vo vonkajšom prostredí sa odporúčajú povrchy bez hrubých štruktúr.

Hlavné prvky dizajnu

Zvláštnosti v dizajne terasovej plochy pomáhajú gastronómom vyniknúť pred konkurenciou. V závislosti od konceptu a cieľovej skupiny podniku sú k dispozícii rôzne upútavky.

Svetlo vytvára atmosféru:

Osvetlenie je tiež dôležitou súčasťou dizajnu terasy a dokáže veľa. V lete aj v temných mesiacoch môže svetlo vytvoriť uvoľnenú atmosféru a doba používania sa predlžuje. Okrem toho svetlo priťahuje nielen mory, ale aj potenciálnych hostí! Štýlová lampy a svietidlá vylepšujú vašu terasovú plochu.

Rastliny:

Umiestnite rastliny na svoju terasu – prírodná dekorácia je pekná na pohľad a vyzerá sviežo. Väčšie rastliny môžu byť tiež použité ako zásteny na ochranu súkromia vašich hostí alebo na vymedzenie vonkajšej plochy.

Exteriérové koberce a vankúše

Koberec na vašej terase prinesie „interiér do exteriéru“. V kombinácii s dekoratívnymi vankúšmi vytvoríte útulnú atmosféru, v ktorej sa budú vaši hostia cítiť ako doma.

Kontrolný zoznam dizajnu terasy

  • Sú vybrané kusy terasového nábytku ľahko udržiavateľné, robustné, odolné voči poveternostným vplyvom, flexibilné, stohovateľné a ľahko premiestniteľné?
  • Je koncept terasy harmonizovaný s interiérom?
  • Vyhovuje dizajnu ponuka F&B – dostatočne veľké stoly na príjemné stravovanie, útulný salónikový kútik na vychutnanie koktejlov atď.?
  • Bol nábytok vybraný a zostavený takým spôsobom, aby bolo možné vytvoriť rôzne zóny, čím by sa vytvoril rozmanitý a lákavý celkový obraz?
  • Bola zabezpečená ochrana proti vetru a tieň v závislosti od potreby a umiestnenia?
  • Už ste premýšľali o praktickom vonkajšom príslušenstve, ako sú zariadenia proti odcudzeniu pre stoly a stoličky, poťahy na ochranu pre slnečníky?

Tento článok je publikovaný v kategórii Nezaradené. Veríme, že bol pre Vás užitočný

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *