Biele kuchárske rondóny, kockované nohavice a čierne zástery: bežné farebné kombinácie, ktoré nájdete v reštaurácii sú klasikou, ale niekedy nudnou klasikou, kde je málo priestoru pre individualitu! To je ich hlavný rozdiel oproti denimu, denimovému pracovnému oblečeniu: To ponúka výrazne trendy vzhľad a neobmedzené možnosti kombinácie s inými farbami a tak aj neobmedzené možnosti vytvorenia individuálneho looku. Množstvo pozitívnych vlastností denimu robia z tejto látky ideálny materiál pre gastronomický priemysel. Špeciálna technika tkania robí bavlnu veľmi odolnou, ale stále sa ľahko udržuje a pohodlne sa nosí.
Čo je charakteristické pre denim?
Proces výroby bavlneného vlákna môžete nájsť v sekcii History of Denim, ale samotná látka vyzerá rovnako ako pred 400 rokmi a má rovnaké pozitívne vlastnosti:
- Robustnosť
Denim sa používa najmä pre svoju robustnosť, a preto je vhodný najmä ako materiál na pracovné oblečenie. Ako materiál je veľmi odolný voči roztrhnutiu a zvlášť odolný voči teplu – ideálny na použitie v kuchyni a reštaurácii.
- Vysoký komfort pri nosení
Na rozdiel od syntetických vlákien, ako polyester, má bavlna prirodzenú priedušnosť, čo je vhodné najmä pri práci v kuchyni. Pracovný odev vyrobený z bavlny je odolný voči potu a tak sa dobre nosí v reštauráciách, kde je vysoké pracovné tempo. Aj keď je denim pevný materiál, stále je prispôsobivý a pružný a neobmedzuje tak slobodu pohybu. Ďalším jeho benefitom je, že je má relatívne nízky alergický potencionál.
- Ľahká starostlivosť
Či už v kuchyni, na obsluhe v reštaurácii alebo za barom, pracovné oblečenie musí vždy vyzerať čisto a upravene. Denimové vlákno je ľahké na údržbu, a tak jednoducho odstránite škvrnu na kuchárskom rondóne alebo na zástere.
Ako sa starať o pracovné oblečenie z denimu?
Pozitívne vlastnosti denimu zaručujú dlhú životnosť pracovného odevu. Aby vám odev dlho slúžil, mali by ste venovať pozornosť správnej starostlivosti a dodržiavať inštrukcie.
- Pranie
Denim stačí prať pri teplote 40 °C. Svetlý alebo biely denim môžete prať aj pri teplote 60 °C. Pri denime so strečom nepoužívajte aviváž, nakoľko tá môže narušiť syntetické vlákna a poškodiť látku. Denim by ste mali vždy prať s podobnými farbami, pretože látka môže púšťať farbu a to najmä pri pravých praniach.
NÁŠ TIP
Perte nové oblečenie z denimového materiálu spolu so staršími kúskami, osviežite tak ich farbu.
- Sušenie
Pracovné oblečenie musí byť pripravené na každodenné použitie. Právate vaše oblečenie spoločne s ostatným personálom v práčovniach? Tie často využívajú sušičky, ktoré zabezpečia, že personál bude mať oblečenie na čas pripravené a suché. Denimové oblečenie sa scvrkne už počas výroby, takže bubnové sušičky mu už nerobia problém. Takže pri praní a sušení už denimové oblečenie nemení svoju veľkosť a nestráca svoj tvar.
- Žehlenie
Džínsovina sa vďaka svojej štruktúre prakticky nekrčí. Bavlna má tepelne odolné vlastnosti, a tak nie je problém ani krátke žehlenie až do 200 °C.
- Skladovanie
Ak denim nie je správne skladovaný, môžu sa rýchlo objaviť zažltnuté alebo biele miesta. Pre denim typická modrá farba pochádza z prírodného farbiva indigo, ktorá je pomaly degradovaná ozónom a UV žiarením a vedie k nepravidelnému sfarbeniu. Rifľové oblečenie by sa malo preto skladovať na tmavom mieste, aby sa čo najdlhšie zachovala farba textílií.